MUSEIBUTIK

I Vänermuseets butik hittar du ett stort utbud av souvenirer som berör trakten och landskapet. Keramik av mycket hög kvalité, designade av lokala konstnärer, finns till salu. Rustika smidesstakar med mycket unik utformning. Här finns också konsthantverk som är inspirerade av  Vänern, sjömärken, servetter i mängder, vackra plåtburkar och massor av vykort.
Böcker med lokalt, sjöhistoriskt och Västgötsk anknytning hittar du i rikt utbud.

Efter det att Världsbutiken i Lidköping upphört har Vänermuseet tagit över en del av dess utbud av rättvisemärkta och ekologiska produkter . Allt från spel och leksaker till choklad och marmelader!  

Du har väl inte missat vår lilla mysiga caféhörna? Här finns kaffe, te, söta drycker, glass, choklad och andra godsaker. Och dessutom en underbar utsikt över Vänern!

Nya böcker i butiken:

Liljestenar och stavkorshällar - unik bok från Vänermuseet Pris 340 kr
Arkeologerna Annelie Nitenberg och Anna Nyqvist Thorsson genomförde under 2004-2007 den mest omfattande inventering och dokumentation av liljestenar som gjorts i Sverige och resultaten är nu sammanställda i bokform. För den som är intresserad av liljestenar och stavkorshällar är denna bok helt enkelt ett måste!
Här finns över 500 stenar avbildade och beskrivna samt angivit var i Sverige de finns. Dessutom finns en textdel med forskningshistorik och beskrivning av inventeringen.
 Sjöfart på vattenleder - studier kring Vänern och Göta Kanal Pris 200kr
"Allan T Nilsson blandar personliga upplevelser från sin egen barn- och ungdom och lyriska betraktelser av bland annat Folke Dahlberg med initierade betraktelser av mycket av den litteratur som skrivits kring Vänern och Göta Kanal, under de senaste ett hundra åren. " 
Museiguiden - res i vårt kulturarv! Pris 69kr
"Organisationen Svenskt Kulturarv har gett ut en museiguide som presenterar besöksmål landskapsvis från söder till norr - från Bärnstensmuseet i Höllviken i söder och Vida konsthall på Öland i öster, till havets hus i Lysekil i väster med Grafikens Hus vid Gripsholm och Drottningholms slott i centrala Sverige till Fatmomakke kyrkplats och Skogsmuseet i Lycksele i norr."
Konstvägar i Skaraborg Pris 20kr
"Låt inte konsthallarnas öppettider begränsa dig när du vill göra en konstrunda i Skaraborg. Här finns många möjligheter att se hundratals verk dygnet runt. Konstvägar i Skaraborg lotsar dig fram bland ett urval av utomhuskonstverk i de femton kommuner som, innan storlänet Västra Götaland bildades, ingick i Skaraborgs län."

Tipsa en vänn
Tipsa en kompis